Püha Birma

Legend:

     Vanasti uskusid paljud rahvad, et loomadel on imetegevad võimed ja et nad suudavad peletada eemale halbu vaime ja kurje jõude.

     Kaua aega tagasi, enne kui Kristus maa peal kõndis ja isegi enne Buddha aega elasid Kagu-Aasias, Birmas, (praegu Myanmar) inimesed, keda kutsuti khmeerideks. Khmeerid uskusid loomade imevõimesse peletada eemale kurja. Lughi nõlvadel asus sel ajal Lao-Tsuni tempel, kus elasid khmeeridega koos sada kuldsilmset, pika valge karvaga templikassi. Loomad olid khmeeri preestrite hingede hoidjateks ja kaitsjateks kui need lahkusid elust ja ootasid uuestisündi, et kõrgemate preestrina puhtust ja täiust saavutada.

     Templis elas kuldse habemega Suur Laama, kõikide preestrite juht. Tema elu oli pühendatud tervenisti Tsun-Kyan-Kse kummardamisele. Tsun-Kyan-Kse oli kuldsetes riietes, kiirgavsiniste silmadega jumalanna, kes juhtis preestrite hingede kulgemist peale seda kui nood lahkusid ühest elust, et siirduda järgmisse.

     Ühel selgel õhtul istus auväärt Mun Ha jumalanna kuju ette palvele. Tema kõrval istus tema ustav kass Sinh. Nagu teistelgi templikassidel, olid ka Sinhil kuldsed silmad ja valge karv. Kõrvad, nina, saba ja jalaotsad olid tal tumedad, maa värvi. Sel õhtul aga, kui Mun Ha palvetas, tungisid templisse mõned sissetungijad Siiamist, riigist, mille nimi praegu on Tai ja tapsid peapreestri tema troonil. Mun Ha silmad kustusid ja ta ei näinud enam igavest jumalannat. Seepeale pani Sinh oma käpad ülla õpetaja rinnale ja pööras näo Tsun-Kyan-Kse kuju poole. Kui Sinh jumalanna poole vaatas, juhtus imepärane muudatus. Kitahid, kes olid jooksnud kokku Mun Ha ümber, nägid, et Sinhi valgele karvale ilmus äkki kuldne toon, nagu oli jumalanna rüül, tema silmad aga muutusid samasugusteks kiirgavateks safiirsinisteks, nagu jumalannalgi. Käpad muutusid aga puhtaks ja valgeks, nagu lumi selle piirini, kus need kokku puutusid peremehe püha kehaga.

     Seejärel suunas Sinh oma pilgu pronksist ustele templi sissekäigu ees. Kitahid mõistsid Sinhi märguannet, kiirustasid uste juurde ja sulgesid need kiiresti, päästes sellega templi teiste Siiami sissetungijate rüüstamise eest.

     Sinh jätkas Mun Ha troonil istumist seitse päeva, vaadeldes jumalanna poole. Seitsmendal päeval ta suri, võttes endaga kaasa oma peremehe puhta ja täiusliku hinge. Seitse päeva pärast seda kogunesid kitahid Tsun-Kyan-Kse kuju ette, et valida Mun Ha järeltulija. Nendega koos kogunesid sinna ka kõik templikassid. Preestri palvetamise ajal muutus äkki kõikide kasside karv kuldsetooniliseks, nagu Sinhil oli olnud. Nende silmad muutusid säravsiniseks, käpaotsad aga puhas-lumisvalgeks. Vaikselt kogunesid kassid ümber noorima kitahi ja valisid ta Mun Ha järeltulijaks. Sellest päevast alates oli pühadel kassidel Burmast kuldse udu värvi karv, safiirsinised silmad ja jalad, mis puhtad ja valged, nagu äsja langenud lumi.

Päritolu:

    Birma kass arvatakse olevat pärit Lääne-Birmast. Niisuguste tunnustega kasside kohta on märkmeid juba antiikse Taimaa dokumentides.

    Kuidas Birma kassid Euroopasse jõudsid, ei olegi täpselt välja selgitatud. Üks allikas väidab, et kasside paar anti Khmeri templimunkade poolt major Gordon Russelile ja tema sõbrale August Paviele kingituseks. Teine lugu räägib, et kassid soetas ameerikalne nimega Vanderbildt ühelt teenrilt, kes oli kunagi Lao-Tsuni templis olnud, kus kasse pühade loomadena hoiti. (Selle kohta on täpsemat informatsiooni Legendi lehel.) Mis iganes olid siis ka uute omanike nimed, enamik ajaloolasi nõustub, et esimesed kaks Birma kassi saadeti Prantsumaale ja isane kass suri tee peal. Emane, nimega Sitha, oli tiine ja ta tõi ilmale kassipoja, kes sai endale nimeks Poupee de Madalpour. 1925. aastal tunnistas Federation Feline FranSais Püha Birmat võistlustõuna. Üks foto, mis tehti 1930. aastal, kujutab isast kassi, kelle nimi oli Dieu d’Arakan ja kes oli paljude praeguste Birmade esiisa. Selle kassi omanik oli M. Baudoin-Crevoisier kes oli sel ajal hästi tuntud Birmade kasvataja. Hiljem müüdi Dieu d’Arakan koos kuue teise Birma kassiga printsess Ratiborile, kes loovutas loomad ükshaaval hertsog d’Aostale. Lõpuks sai nende kasside omanikuks krahvinna Giriode Panissera ja tema kasvanduse puhtatõuliste Birmade liin saavutas ülemaailmse tuntuse. Sõja ajal suutis M. Baudoin-Crevoisier mõned kassid säilitada. Tema tshempion, isane Orlaff de Kaabaa ja selle emane kaaslane Xenia de Kaabaa said sõjajärgse sugupuu aluskassideks.

   Birma nimi pärineb prantsuskeelsest hääldusest. Ameerika kasvatajad järgivad vana prantsuse traditsiooni, pannes kassidele nimesid alfabeetiliselt nende sünniaasta järgi. Näiteks aastal 2002 oli Z, 2003 oli A, 2004 oli B jne. Seda traditsiooni järgides on lihtne öelda kassi vanust juba tema nime järgi. (Esimene sõna kassi nimes on kassi kasvataja nimi, seejärel kassi nimi ja seejärel, kui vaja, veel praeguse omaniku nimi.)

   Saksamaal hoolitses Birmade liini leviku eest Hanna Kreuger Frohnau kassikasvandusest ja Liselotte von Warner Iraki nimelisest kassikasvandusest. Orlaffi ja Xenia järeltulijatega koos moodustasid nende kassid sõjajärgse järelkasvu tuumiku. Birma jõudis esimest korda USA-sse 1959. aastal kui dr. ja mrs. Siepel viisid Janacques kasvandusest kaasa isase nimega Irrouaddi du Clos Fleuri.

   Birmad jõudsid Inglismaale 1964. aastal kui isane ja kaks emast saadeti Prantsusmaalt Elsie Fishererile ja Margaret Richardsile. Need kaks kasvatajat registreerisid ühise kasvandusenime Paranjoti.

allikas / et.wikipedia.org/wiki/Burma